Hudy´s web

- B -

BLIND GUARDIAN


BLIND GUARDIAN

>>> Official Homepage <<<

Biography Members Diskography

Biography

Kapela vzniká roku 1985. Nejdříve však vystupuje pod názvem LUCIFER'S HERITAGE. Udělali dvě dema. První "Symphonies of Doom" (1985) nahrála sestava Hansi Kürsch (zpěv, baskytara), André Olbrich (kytara), Marcus Dork (kytara), Thomas Stauch (bicí) a objevili se na něm skladby "Halloween", "Brian", "Dead of the Night", "Symphonies of Doom" a "Lucifer's Heritage". Druhý demosnímek vzniká o rok později, nese název "Batalions Of Fear" a kromě dvou prvních mužů předešlé sestavy se tentokrát na nahrávce podíleli Christoff Theissen (kytara) a bubeník Hans-Peter Frey. Tenhle počin vlastně obsahuje pětici skladeb, které si o dva roky později našly cestu na regulérní debut kapely. Jedná se o "Majesty", "Trial by the Archon", "Battalions of Fear", "Gandalf's Rebirth" a "Run for the Night". Také změnili název, protože LUCIFER'S HERITAGE zavánělo black metalem a touto cestou se rozhodně vydat nehodlali, před podpisem smlouvy s nezávislým labelem NO REMORSE vznikli BLIND GUARDIAN. To už však v sestavě opět figuroval bubeník Thomen Stauch a na postu druhého kytaristy byste našli Marcuse Siepena. Společně s producentem Kalle Trappem (DESTRUCTION, DERIFTER, GRINDER) se rychle vrhli do práce na desce "Battalions of Fear". Na první pokus se mladá kapela překvapivě vytáhla, protože už třeba rozjezd v podobě dvou vypalovaček "Majesty" a "Guardian of the Blind" si v ničem nezadal z tehdy zavedenými partami jako HELLOWEEN, RUNNING WILD nebo RAGE. BLIND GUARDIAN vsadili na melodie posazené do tehdy ještě obrovské rychlosti a uspěli. Jak jinak si vysvětlit, že po "Battalions of Fear" o spolupráci s kapelou požádal tehdejší odpadlík z HELLOWEEN Kai Hansen. BLIND GUARDIAN neváhali ani chvilku, takže pokračování vznikalo v podstatě v pěti lidech.
Dvojka "Follow the Blind" se nahrávala opět s Kalle Trappem v Karo Studios v Munsteru a tentokrát se proti debutu o hodně zlepšil zvuk a také sbory začaly dostávat větší a větší rozměry. BLIND GUARDIAN tentokrát zatoužili i po pomalejší výpravnější kompozici, což se promítlo do titulní "Follow the Blind". Po ní se však opět hraje na plný speedový a místy trashový plyn, což je korunováno instrumentálkou "Beyond the Ice" a hlavně dnes už jistým koncertním číslem "Valhalla", kde své hlasivky kromě Hansiho Kursche obrousí i Kai Hansen. BLIND GUARDIAN po tomto albu začali chystat obsáhlejší turné. To však zhatily zdravotní potíže bubeníka Thomena a místo koncertních prken se kapela nakonec rozhodla věnovat se další studiové práci. Teď už však pracovala obohacená o nezaplatitelné zkušenosti a jejich perfekcionismus se promítl i do skutečnosti, že svou novinku chtěli zabalit do opravdu reprezentativního obalu. Ten nemohl vytvořit nikdo jiný než Andreas Marschall, čímž začala dlouholetá spolupráce, která snad v tomto případě nikdy neskončí. A protože Thomen se uzdravil a zúčastnit se opět chtěl i Kai Hansen, bylo založeno na na další album. "Tales from the Twilight World" (1990) zcela definovalo styl BLIND GUARDIAN. Tentokrát kytaristé André Olbrich a Magnus Siepen nešetřili stopami a hradby kytar doslova berou dech, když v sólech jich je vždy minimálně šest. Další snůška výborných powermetalových skladeb skladeb přináší otevírák "Traveller in Time", "Welcome to Dying" nebo "Lost in the Twilight World" s Hansenovým hlasovým příspěvkem. Jako bonbónek kapela zařadila živou verzi"Run for the Night" a konečně se může vydat koncertovat. Má z čeho vybírat a fanoušci získaní jejich fantasy metalem jsou u vytržení. Od tohoto alba se taky Hansi zabývá pečlivě textovou stránkou a obliba Tolkienových děl se promítá i v lyrice.
Po úspěchu "Tales...ů se o kapelu intenzívně zajímají větší firmy, aby se BLIND GUARDIAN nakonec upsali labelu VIRGIN, který patří pod kolos EMI. Zvýšené finanční možnosti a důvěra firmy nabádají k trvale kvalitním výkonům, což BLIND GUARDIAN v roce 1992 vede k pestré kolekci "Somewhere Far Beyond". Na té opět spolupracuje Kai Hansen, ačkoliv tentokrát se vše omezuje jen na kytarovou výpomoc. Kursch díky koncertům vylepšil podstatně vokál a kapela ještě lépe album vygradovala. "Journey through the Darků ještě bije na poplach s klasickým power-speedovým zápalem, ale krátká "Black Chamber", kdy Hansi zpívá jen za doprovodu kalvíru, a následující o symfonické vlivy obohacená "Theatre of Pain" dokazuje, že BLIND GUARDIAN pozvolna posunují hranice stylu a mnohdy se vydávají i za ně. Ale stejně si neodpustí klasické vypalovačky "The Quest for Tanelorn", a "Ashes to Ashes", aby v baladě "The Bard's Song - In the Forest" probudila středověké nálady. Celkovému dojmu z alba přispívá nádherná práce Andrease Marschalla, který našel našel s kvartetem společnou řeč, co se výtvarné stránky týká.
Hlavním tématem změn se stává přenesení koncertní energie na desky, jinými slovy touha po ostřejším zvuku. Proto BLIND GUARDIAN oslovují Flemminga Rasmussena, producenta METALLICY z jejich thrasových časů, a ten jim kývne na souhlas. V roce 1995 vydají EP "A Past and Future Secretů a potom konečně dlouhohrající album "Imaginations from the Other Side". Rasmussen odvedl dobrou práci, nahrávka získala ostré hrany a tím ještě více vynikly melodické ingredience. Nesmím zapomenout, že k ruce Flemmingovi byl po celou dobu Piet Sielck, dlouholetá šedá eminence v pozadí BLIND GUARDIAN. A nejlepší skladby: "The Script for my Requiem", "Morded's Song" a "Another Holy War".
Následoval singl "The Forgotten Tales". Najdeme zde cover verze, akustické a orchestrální úpravy vlastních skladeb a živě zaznamenaný chorál "The Bard's Song". Poté se začalo hovořit o nové desce, která by měla ještě více prohloubit myšlenku metalového koncepčního díla.
Hlavně Hansi si s novým albem lámal hlavu pěkně dlouho. Rozhodl se totiž zhudebnit Tolkienovu knihu Silmarillion, což znamenalo uložit do drážek desky kus dějepisu. Sice se můžeme dohadovat, zda stoprocentně pravdivého nebo ne, ale každopádně šlo o hodinářskou práci. K tomu si Kursch ještě přibral hodiny zpěvu a s přihlédnutím k živým vystoupením se protentokrát vzdal baskytary. Stálou sestavu tedy ve vlastním studiu Twilight Hall doplnil basák Oliver Holzwarth a do kompozičního procesu se zapojil klavírista Michael Schuren. Produkovali samotní BLIND GUARDIAN, ale nad nahrávkou bděly ostražité oči Flemminga Rasmussena, Charlieho Bauerfeinda a Pieta Sielcka. Výsledek se projevil v podobě zatím nejpropracovanějšího a nejhůře přístupného alba BLIND GUARDIAN "Nightfall in Middle-Earth". Nejdůležitější jsou ovšem "velké" skladby, přičemž "Into the Storm", "Nightfall", "Mirror, Mirror", "Time Stands Still (at the Iron Hill)" nebo "When Sorrow Sang" bezezbytku uspokojí i toho posluchače, který koncepční záležitosti nerad.
Na další album si fandové museli počkat dlouhé čtyři roky. Ihned po vydání desky "Nightfall In Middle-Earth" se strážci vydali na turné, které trvalo od května do listopadu 1998 roku.
Mezitím zpěvák Hansi Kürsch spolu s Jonem Schafferem z Iced Earth natočili vlastní projekt s názvem "Demons & Wizards", který vydali v únoru 2000. Vzniklo tak dílo, které bylo kombinací hutného zvuku a temných melodií Iced Earth se silnými vokály a bombastickými sbory Blind Guardian.
Zbytek kapely zatím připravoval materiál na další desku a během roku 2000 se strážci vydali do vlastního studia kde strávili společně s producentem Charlie Bauerfeindem neuvěřitelných 14 měsíců. V listopadu 2001 vydali singl "And Then There Was Silence" a 4. března 2002, údajně pod nátlakem labelu Virgin, definitivně album "A Night At The Opera". Dá se říci, že se jedná o typický styl Blind Guardian, avšak písně jsou daleko těžší a agresivnější. Je znát velký sklon k orchestrálním aranžím, významnou úlohu sehrávají monstrózní sbory.
Po vydání Night At The Opera vydali v roce 2003 singl The Bard's Song, který byl následován vydáním živého vystoupení.
Rok 2004 byl ve znamení vynikajícího DVD Imaginations Through The Looking Glass. Na rok 2005 se chystá druhá deska projektu Demons & Wizards.


Members

Hansi Kursch - vocals, bass guitar

André Olbrich - guitar

Marcus Siepen - guitar

Frederik Ehmke - drums from 07/05
(Thomen Stauch - odchod 04/2005)Diskography


1988 - Battalions Of Fear

Battalions Of Fear

01 - Majesty
02 - Guardian Of The Blind
03 - Trial By The Archon
04 - Wizard's Crown
05 - Run For The Night
06 - The Martyr
07 - Battalions Of Fear
08 - By The Gates Of Moria
09 - Gandalf's Rebirth
1989 - Follow The Blind

Follow The Blind

01 - Inquisition
02 - Banish From Sanctuary
03 - Damned For All Time
04 - Follow The Blind
05 - Hall Of The King
06 - Fast To Madness
07 - Beyond The Ice
08 - Valhalla
09 - Don't Break The Circle
10 - Barbara Ann
1990 - Tales
From The TwilightWorld

Tales From The TwilightWorld

01 - Traveler In Time
02 - Welcome To Dying
03 - Weird Dreams
04 - Lord Of The Rings
05 - Goodbye My Friend
06 - Lost In The Twilight Hall
07 - Tommyknockers
08 - Altair 4
09 - The Last Candle
10 - Run For The Night (Live)
1992 - Somewhere Far Beyond

Somewhere Far Beyond

01 - Time What Is Time
02 - Journey Through The Dark
03 - Black Chamber
04 - Theatre Of Pain
05 - The Quest For Tanelorn
06 - Ashes To Ashes
07 - The Bard's Song - In The Forest
08 - The Bard's Song - The Hobbit
09 - The Piper's Calling
10 - Somewhere Far Beyond
11 - Spread Your Wings
12 - Trial By Fire
13 - Theatre Of Pain
(Classical Version)
1993 - Tokyo Tales

Tokyo Tales

01 - Inquisition
02 - Banish From Sanctuary
03 - Journey Through The Dark
04 - Traveler In Time
05 - The Quest For Tanelorn
06 - Goodbye My Friend
07 - Time What Is Time
08 - Majesty
09 - Valhalla
10 - Welcome To Dying
11 - Lost In The Twilight Hall
12 - Barbara Ann
1995 - A Past And Future
Secret

A Past And Future Secret

01 - A Past And Future Secret
02 - Imaginations from the Other Side
03 - The Wizard
04 - A Past and Future Secret
1995 - Imaginations From
The Other Side

Imaginations From The Other Side

01 - Imaginations From The Other Side
02 - I'm Alive
03 - A Past And Future Secret
04 - The Script For My Requiem
05 - Mordred's Song
06 - Born In A Mourning Hall
07 - Bright Eyes
08 - Another Holy War
09 - And The Story Ends
1996 - Mr. Sandman

Mr. Sandman

01 - Mr. Sandman
02 - Bright Eyes (Edit Ver.)
03 - Hallelujah
04 - Imaginations From The Other Side
05 - The Script For My Requiem
1996 - The Forgotten Tales

The Forgotten Tales

01 - Mr - Sandman
02 - Surfin' USA
03 - Bright Eyes (Acoustic)
04 - Lord Of The Rings (Orchestral)
05 - The Wizard
06 - Spread Your Wings
07 - Mordred's Song (Acoustic)
08 - Black Chamber (Orchestral)
09 - The Bard's Song (Live)
10 - Barbara Ann / Long Tall Sally
11 - A Past And Future Secret
12 - To France
13 - Theatre Of Pain (Orchestral)
1998 - Mirror Mirror

Mirror Mirror

01 - Mirror, Mirror
02 - And The Story Ends (Live)
03 - Imaginations
From The Other Side (Live)
04 - Beyond The Realms Of Death
1998 - Nightfall In Middle Earth

Nightfall In Middle Earth

01 - War Of Wrath
02 - Into The Storm
03 - Lammoth
04 - Nightfall
05 - The Minstrel
06 - The Curse Of Feanor
07 - Captured
08 - Blood Tears
09 - Mirror Mirror
10 - Face The Truth
11 - Noldor
12 - Battle Of Sudden Flame
13 - Time Stands Still
14 - The Dark Elf
15 - Thorn
16 - The Eldar
17 - Nom The Wise
18 - When Sorrow Sang
19 - Out On The Water
20 - The Steadfast
21 - A Dark Passage
22 - Final Chapter
2001 - And Then There Was
Silence

And Then There Was Silence

01 - And Then There Was Silence
02 - Harvest Of Sorrow
2002 - A Night At The Opera

A Night At The Opera

01 - Precious Jerusalem
02 - Battlefield
03 - Under The Ice
04 - Sadly Sings Destiny
05 - The Maiden And The Minstrel Knight
06 - Wait For An Answer
07 - The Soulforged
08 - Age Of False Innocence
09 - Punishment Divine
10 - And Then There Was Silence
2003 - The Bard's Song

The Bard's Song

01 - The Bard's Song (New Studio Ver.)
02 - The Bard's Song (Live In Milan)
03 - The Bard's Song (Live In Munich)
04 - The Bard's Song (Live In Madrid)
2003 - Live

Live

CD I

01 - War Of Wrath
02 - Into The Storm
03 - Welcome To Dying
04 - Nightfall
05 - The Script For My Requiem
06 - Harvest Of Sorrow
07 - The Soulforged
08 - Valhalla
09 - Majesty
10 - Mordred's Song
11 - Born In A Mourning Hall

CD II

12 - Under The Ice
13 - Bright Eyes
14 - Punishment Divine
15 - The Bard's Song
16 - Imaginations From The Other Side
17 - Lost In The Twilight Hall
18 - A Past And Future Secret
19 - Time Stands Still
20 - Journey Through The Dark
21 - Lord Of The Rings
22 - Mirror Mirror
2006 - Fly

Fly

01 - Fly
02 - Skalds and Shadows
03 - In A Gadda Da Vida
2006 - A Twist in the Myth

A Twist in the Myth

01 - This Will Never End
02 - Otherland
03 - Turn the Page
04 - Fly
05 - Carry the Blessed Home
06 - Another Stranger Me
07 - Straight Through the Mirror
08 - Lionheart
09 - Skalds and Shadows
10 - The Edge
11 - The New OrderNahoru


Hudy